Pastevní ohradníky a údržba pastvin

13.3.2011

Otočný žací stroj WB pro obsekávání sloupů elektrických ohradníků

Péče o pastviny s sebou přináší řadu starostí a vyžaduje také poměrně dost práce. Nejen údržba nepoškozených stálých i dočasných ohrad a elektrických ohradníků, ale také péče o kvalitní porost. Sečení nedopasků a úprava travního porostu v průběhu pastevní sezóny, opravy poškozených míst v ohradnících, sečení porostu v těsném okolí ohrad (hlavně elektrických) je často se opakující a časově dosti náročnou činností každého svědomitého chovatele. Příliš vysoký porost může výrazně zhoršit účinnost elektrických ohradníků, a proto je důležité pravidelně se starat o obsekání sloupků a vysekání trávy pod elektrickými vodiči. Obvyklý způsob pomocí ručního křovinořezu je namáhavý a časově náročný.

Pro rychlé a kvalitní vysečení přerostého porostu, který zasahuje do vodičů elektrických ohradníků Vám představujeme unikátní malou sekačku WB,  která dokáže obsekat jakýkoliv sloupek nebo strom o průměru od 4 cm do 40 cm v okruhu 360°. K dispozici jsou tři typy: WB 80, WB 100 a WB 120, které se liší především pracovním záběrem od 80 cm do 120 cm. Stroj lze namontovat na jakýkoliv traktor s výkonem nejméně 25 HP. Základní verze čelně neseného i zadně neseného stroje umožňuje sečení na pravé straně, ale na přání lze dodat i stroj upravený pro sečení vlevo. Pohon sekačky je buď přes vývodový hřídel traktoru, nebo pomocí samostatného hydraulického pohonu, který se dodává jako volitelné příslušenství.

Sekačky WB/WBF jsou jedinečné svým tvarem písmene V, který jim umožňuje obsekat sloupky, stromy a jiné překážně velmi šetrně, ale přitom kvalitně kolem dokola. Traktor se sekačkou WB jede tak, aby překážka byla zachycena vnitřní stranou svého V. Sekačka narazí na tuto překážku, ale traktor jede bez zastavení dále. Sekačka se začne automaticky otáčet kolem překážky a přitom obseče těsně kolem překážky veškerý porost. Jakmile se dostane za překážku a směřuje špičkou svého V dopředu, vrátí se velmi rychle do původní pracovní polohy. U další překážky se celý postup opakuje. Sílu, která je potřebná k otočení stroje kolem překážky lze snadno regulovat pružinou, nebo hydraulickým pístem (podle typu stroje).